Odstupové vzdialenosti rodinných domov
- Vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky urbanistické, architektonické, životného prostredia, hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti, civilnej ochrany, požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania. Odstupy musia umožňovať údržbu stavieb a užívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a činnosti, ktoré súvisia s funkčným využívaním územia. Vyhláška č. 532/2002 Z. z. § 6 ods. 1
- Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel. Vyhláška č. 532/2002 Z. z. § 6 ods. 2
- Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m. Vyhláška č. 532/2002 Z. z. § 6 ods. 3
- V stiesnených územných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností; v týchto prípadoch sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov podľa odseku 3. Vyhláška č. 532/2002 Z. z. § 6 ods. 4
- Iné riešenia vzdialeností rodinných domov, ako sú ustanovené v odsekoch 3 a 4, možno určiť iba na podklade výpočtov a meraní preukazujúcich splnenie požiadaviek na vzájomné vzdialenosti podľa odseku 1 alebo podľa územného plánu zóny. Vyhláška č. 532/2002 Z. z. § 6 ods. 5
- Vzdialenosť priečelí budov, v ktorých sú okná obytných miestností, musí byť najmenej 3 m od okraja pozemnej komunikácie; táto požiadavka neplatí pre budovy umiestňované v stavebných medzerách radovej zástavby. Vyhláška č. 532/2002 Z. z. § 6 ods. 6
- Vzájomné odstupy a vzdialenosti treba merať na najkratších spojniciach medzi vonkajšími povrchmi obvodových stien, ďalej od hraníc pozemkov a okrajov pozemnej komunikácie. Vystupujúca časť stavby sa zohľadňuje, ak vystupuje viac ako 1,50 m od steny. Vyhláška č. 532/2002 Z. z. § 6 ods. 7
Komentár
Odstupová vzdialenosť rodinných domov v zmysle vyhlášky č. 532/2002 Z. z. § 6 ods. 3 a 4 nesmie byť menšia ako 7 m, prípadne 4 m a odstupová vzdialenosť od hranice pozemku nesmie byť menej ako 2 m. Túto odstupovú vzdialenosť možno zmenšiť podľa ods. 5 iba na základe výpočtov požiarnej bezpečnosti.
Odporúčam dať si spraviť prepočet odstupových vzdialeností ešte pred umiestnením rodinného domu. Odstupové vzdialenosti sa odvíjajú od veľkosti okien a dverí v stene, ale aj od toho, či sú steny zateplené s EPS alebo MW, pri zateplení s horľavou izoláciou – EPS hr. 150 mm vzniká takzvaná čiastočne požiarne otvorená plocha, ktorá sa zahŕňa do plochy požiarne otvorených plôch (okná, dvere, zateplenie s EPS). Čim väčšia požiarne otvorená plocha, tým väčšie odstupové vzdialenosti.
Protipožiarna bezpečnosť stavieb rieši predovšetkým odstupové vzdialenosti medzi stavbami, pokiaľ odstupová vzdialenosť zasahuje na susedný pozemok v ktorého časti nie je stavba z požiarneho hľadiska sa to vyhodnocuje ako vyhovujúce, avšak odstupové vzdialenosti zasahujúce do susedného pozemku sa majú prehodnotiť v stavebnom konaní v súlade s čl. 2.6.1 STN 92 0201-4, § 79 vyhlášky MV SR č. 94/2004 Z. z. .
Charakteristika odstupovéj vzdialenosti z pohľadu požiarnej bezpečnosti
- Odstupová vzdialenosť je kolmá vzdialenosť medzi povrchom požiarne otvorenej plochy alebo medzi povrchom zrovnávacej roviny požiarne otvorených plôch stavby (steny s oknami, dverami) a medzi hranicou požiarne nebezpečného priestoru. Vyhláška č. 94/2004 Z. z. § 80 ods. 1
- Požiarne nebezpečný priestor je priestor okolo stavby, z ktorého sa môže preniesť požiar sálaním tepla alebo padajúcimi časťami horiacej konštrukcie. Vyhláška č. 94/2004 Z. z. § 79 ods. 1
Komentár
Odstupová vzdialenosť zo susedovej stavby nesmie zasahovať do požiarne otvorených plôch Vašej stavby (okná dvere, zateplenie s EPS), inak hrozí, že ak, bude horieť u suseda, vyhoríte aj vy.
Pán Koban, pekne Vás pozdravujem. Prosím Vás o radu, či z pohľadu požiarnej bezpečnosti môžeme úspešne namietať vo veci: Vlastníme RD, ktorý je situovaný z východnej strany cca 1m od hranice pozemkov. Susedia stavajú z tejto strany drevený prístrešok vo vzdialenosti 0,6 m od hranice pozemkov (do výšky 3 m, rozloha prístreška do 25 m2, avšak prístrešok previazali s garážou. Garáž je postavená k ich RD, ktorá je situovaná 2 m od hranice pozemkov.) Strecha nášho RD a strecha ich prístreška budú vzdialené od seba cca 60 – 70 cm. Susedia vlastnia dve dodávky na podnikanie – prepravná služba. Ďakujem veľmi pekne.
Dobrý deň,
v podstate to je len prístrešok (priestor bez požiarneho rizika), nie je veľmi čo namietať. Iné by bolo, ak by steny obili doskami, to už by musela mať stavba aj projekt požiarnej ochrany a posúdiť sa ako garáž alebo sklad, už podľa toho čo by v tej stavbe mali.
Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať ohľadom tých odstupov. V zákone sa píše o splnení rôznych požiadaviek predložením výpočtov, nikde však neviem zistiť kto také výpočty vykonáva, kto mi vie zabezpečiť dané podklady.
Ak som správne pochopil, vy sa venujete požiarnej bezpečnosti. Môj projektant s tým nemá žiadne skúsenosti, neviete ako získať kompletné takéto podklady? Náš stavebný úrad ich totiž prísne požaduje.
Ďakujem za odpoveď
Dobrý deň,
odstupové vzdialenosti počíta špecialista požiarnej ochrany. Ono, Váš projektant by mal poslať architektúru ktorú spracoval na posúdenie špecialistovi požiarnej ochrany. Špecialista spracuje projekt požiarnej ochrany a Váš architekt musí požiadavky z projektu požiarnej ochrany zapracovať do svojho projektu. V projekt od špecialistu požiarnej ochrany budete mať vypočítane aj odstupové vzdialenosti z požiarneho hľadiska.
Dobrý deň,
Áno, máte pravdu, mám tieto odstupy vypočítané z pohľadu protipožiarnej veci v projekte. Stavebný úrad však tvrdí, že musím preukázať, že stavba spĺňať požiadavky urbanistické, architektonické, životného prostredia, hygienické, veterinárne, ochrany povrchových vôd atď. (cit. Stavebný zákon – §6 Odstupy stavieb). Mňa zaujíma či existuje niekto, kto vie takéto výpočty, alebo podklady poskytnúť.
Ďakujem
Dobrý deň,
v tomto by Vás mal nasmerovať stavebný úrad, že od akého orgánu, prípadne špecialistu chce konkrétne potvrdenie, vyjadrenie, aby ste si to vedeli zadovážiť. Odporúčam vybrať sa na daný stavebný úrad a nechať sa poučiť, nebudete ani prvý, ani posledný.
Sused postavil pristavbu izby s dvoj garážou r.2011s odstupom na 1,3m a strecha len na 0,87m.
spor trvá 11 rokov a dňa 14.10 2024 odobril ŠSD
ako že je to v súlade so zákonom.zrejme objekt nieje skolaudovaný.
Pri vydaní stav.povolenia 2011 nás ako susedov žiadali a zníženie odstupovej vzdialenosti na 1,6 m s tým, že nedodržal podpísanú výhradu a porušil ustanovenia zákona.Pravnik nám povedal, že kde sme boli doteraz.Ale boli tam zástupcovia stavebné ho úradu na základe nášho požiadania, že sa nám nepozdáva vzdialenosť pri kopaní základov sa vyjadrili , že je to v poriadku a bez záznamu odišli.Tento problém je doteraz problém, pretože v prípade požiaru sme asi vyhoreny.Ziadne tepelnou požiarne zábezpeky tu nie sú.
Čo robiť kde sa obrátiť,lebo doteraz bolo všetko zametene pod koberec….
Je všetko stratené nič sa nedá urobiť? ani strechu ani bočnú stranu stavebne posunúť na požadovanú vzdialenosť? Veľmi nás to ubíja,lebo bol na nás urobený podvod keď v rámci dobrých vzťahov bsme dali súhlas na zníženie odstupovej vzdialenosti na 1,6m.
Pre dobrotu na žobrotu? Stavebník to mal dobre premyslené a naposledy povedal, že on si môže robiť na svojom pozemku čo chce.
Prosíme vás dajte nám odpoveď na emailovú adresu čo robiť, už sme z tohto prípadu na dne.
S úctou r.Gajarova ,
Dobrý deň,
píšete, že ŠSD to odobril, že je to v súlade so zákonom, zrejme objekt nie je skolaudovaný. Tak asi najprv zistiť či objekt je skolaudovaný.
Nie som právnik, ale žijeme v papierovom štáte. Ak ste mali výhrady, a hoci sa vyjadril úrad že je to v poriadku asi to bolo potrebne spísať, alebo to riešiť elektronicky že sa vám to nepozdáva a žiadať aj elektronickú respektíve papierovú odpoveď.
Čo sa týka požiarneho hľadiska v rámci stavebného konania sa susedia vyjadrujú, či súhlasia s umiestnením stavby, tak v prvom rade je potrebné pýtať si projekt protipožiarnej ochrany, minimálne situáciu PBS, či nezasahujú odstupy z navrhovanej stavby do mojej stavby. Každá stavba, nová stavba, ale aj stará stavba ku ktorej sa pristavuje, nadstavuje musí mať projekt protipožiarnej bezpečnosti. Nové stavby sa riešia podľa Vyhlášky č. 94/2004 Z. z., staré podľa STN 73 0834 ako zmeny stavby skupiny I, II, III. To je k tej poznámke, že v prípade požiaru sme asi vyhoreli, ste taký projekt od suseda zrejme nepýtali k nahliadnutiu a zrejme odsúhlasili. Problém je, že mnohé stavebné úrady taký projekt ani nepýtajú od stavebníka, len v rámci stavebného konania by úrad mal posúdiť aj požiarnu bezpečnosť a ako ju posúdil, keď nemal projekt požiarnej bezpečnosti stavby, netuším.
Asi ťažko niečo spravíte, keď ste už podpísali súhlas s umiestnením stavby. Jedine ak sa niečo stane, vymáhať si možno škodu od suseda na základe toho, či boli dodržané odstupové vzdialenosti PBS, nech to preukážu poisťovni.
Či s tým viete ešte niečo spraviť Vám skôr povie právnik.
Z požiarneho hľadiska, by mňa osobne zaujímali či odstupy – požiarne nebezpečný priestor môžu ohroziť moju stavbu, ak zasahujú odstupové vzdialenosti PBS len na váš pozemok, tak nevyhoríte. Ak však zasahujú do okien vašej stavby, tak už vyhorieť môžete a to nesie byť povolené podľa požiarnych predpisov. Sú prípady kedy odstupová vzdialenosť smie zasahovať do obvodových stien inej stavby, ale musí byť múr tej stavby nehorľavý, ak je zateplený tak nehorľavo -MW a nesmú byť na ňom klasické okná, dvere.
Viete je pre Vás požadovaná vzdialenosť tých 1,6 m alebo odstupová vzdialenosť PBS (tá nevieme aká je)? Tak asi na tom by som staval, či boli dodržané odstupové vzdialenosti PBS, nech si stavebník upraví stavbu podľa projektu PBS ,aby Vás odstupy PBS nezasahovali, ale či sa to dá ešte riešiť, to Vám zodpovie ozaj len právnik.
Dobrý deň,
existuje maximálna vzdialenosť domu od komunikácie ? Niečo ohľadom prístupu hasičov k domu ak by horelo.
Ďakujem.
Dobrý deň pán Vágner,
prístupová komunikácia na zásah musí viesť aspoň do vzdialenosti 50 m od stavby a od vchodu do nej pri rodinných domoch. Jednopruhová prístupová komunikácia dlhšia ako 50 m musí mať na konci sľučkový objazd alebo plochu umožňujúcu otáčanie vozidla. Vjazdy na prístupovú komunikáciu musia mať šírku najmenej 3.5 m a výšku najmenej 4.5 m, šírka prístupovej komunikácie má byť najmenej 3 m.
Dobrý deň, p. Koban, uvažujem o kúpe pomerne úzkeho pozemku (šírka 11m). Z jednej strany pozemku je rodinný dom cca vo vzdialenosti 1 m od spoločných hraníc pozemkov. Z druhej strany však žiadna stavba nie je, je to záhrada iného rodinného domu. Rada by som sa teda opýtala, či ide v tomto prípade o stiesnené podmienky, čiže vzdialenosť medzi rodinnými domami môže byť iba 4 m (to by bolo zo strany suseda s domom) a či by bolo možné nedodrzať odstupovú vzdialenosť 2 m z druhej strany, čiže k tej záhrade – a posunúť môj budúci dom bližšie k spoločným hraniciam pozemkov. Za odpoveď Vám veľmi pekne ďakujem.
Dobrý deň pani Krajňáková,
požiarna bezpečnosť rieši hlavne odstupové vzdialenosti stavieb voči stavbám. Presah na iný pozemok sa rieši v rámci stavebného konania. V prvom rade je potrebné zistiť aké sú odstupové vzdialenosti rodinného domu, ktorý už existuje, aby ste vedeli či vám neukroja z priestoru na vašom pozemku, kde môžete stavať bez obmedzení, a teda bez požiarnych okien, dverí, strechy broof,…. Ďalej zistiť, či ďalší sused uvažuje nad výstavbou na záhrade, ak nie, či bude súhlasiť, aby vše odstupy zasahovali na jeho pozemok. Ak by chcel v budúcnosti niečo postaviť mohli by ho vaše odstupy obmedzovať. No a potom začať uvažovať nad vašim domom, ktorý chcete postaviť, umiestnenie približne tak, aby vaše priečelie a zadná strana stavby boli približne rovnako ako susedova stavba nakoľko veľké okná sú najme vpredu a vzadu, bok stavby okná len také, aby odstupy nezasahovali do susedného domu, od záhrady na ďalšom pozemku okno od kúpeľne, napr. len mále okno. Ako by asi mali byť rozmiestnené okná máte, rozloženie izieb tomu prispôsobiť. Je tu však jedno ale, treba pozrieť aj čo ma sused postavené za domom, či vás to tiež nebude obmedzovať. No aby ste mali čo najmenšie odstupy potrebujete mať nehorľavé vyhotovenie stavby, murované steny, napr. železobetónová rovná strecha, zateplenie minerálnou vlnou, alebo bez zateplenia. Presah odstupov na cudzí pozemok riešia stavebné úrady rôzne, čiže toto si radšej overiť na konkrétnom stavebnom úrade ako to majú tam. Odstupové vzdialenosťami od budúceho domu dať prepočítať špecialistovi.
Dobrý deň,
ako postupovať v oblasti požiarnej bezpečnosti, ked som kúpil malý objekt (s výškou cca 3m a dlžkou stien cca 15x15m) pripojený k obytnému paneláku. Jedná sa o bývalú kotolnu paneláku, ktorú som prerobil na kancelárske priestory.
Dakujem
Juraj
Dobrý deň pán Juraj,
je potrebné vyhotoviť projekt protipožiarnej bezpečnosti stavby a dať ho na posúdenie na príslušné HaZZ. Podklady mi môžete poslať na vladislavkoban@gmail.com, vyhotovím Vám cenovú ponuku.
Dobrý deň.
Je možnosť nejakým spôsobom zmenšiť pre stavbu vzdialenosť 2 m od hranice pozemku? Je to spoločná hranica so susediacim pozemkom, na ktorom momentálne nestojí žiadna stavba. Poznám len možnosť súhlasu majiteľa daného pozemku. Na danej stene stene nebudú okná obytných miestností a zateplovať sa bude minerálnou vlnou.
Ďakujem veľmi pekne.
Dobrý deň,
odstupová vzdialenosť sa môže vypočítať aj menšia z požiarneho hľadiska.
Čo sa týka odstupov, aby som to vysvetlil, dom má trebárs pôdorys štvorca. Ak je od hranice pozemku murovaná stena bez okien, bude od tejto steny nulová odstupová vzdialenosť. Nulová však nebude od prednej a zadnej časti domu, kde sa vo väčšine prípadov umiestňujú najväčšie okná a práve od nich môžu zasahovať odstupy do suseda. Teda, ak chcete, aby nezasahovali odstupy do suseda, dá sa to riešiť nasledovnými spôsobmi:
– zmenšiť okná,
– orientovať okná na priečeliach ďalej od hranice pozemku,
– od hranice pozemku vytvoriť takzvanú tieniacu stenu, ktorá zmenší uhol odstupových vzdialeností,
– kombinovať protipožiarne okno s klasickým, od protipožiarnych okien sa odstupové vzdialenosti neurčujú,
– posledná možnosť, odstupové vzdialenosti smú zasahovať na susedov pozemok, ak s tým súhlasí sused a ak sú splnené určité náležitosti (stena v požiarne nebezpečnom priestore je murovaná s nehorľavým zateplením, strecha spĺňa broof, štablón nehorľavý a nie sú v požiarne nebezpečnom priestore okná, dvere) smie odstupová vzdialenosť zasahovať aj do susedovej stavby.